Europski parlament imenovao je hrvatskog zastupnika Tonina Piculu izvjestiteljem za novu strategiju proširenja Europske unije, objavljeno je u nedjelju iz njegova ureda.
Nakon odluke EP-a njegov je zadatak formulirati prijedlog nove strategije proširenja koju zatim treba usvojiti Europski parlament i potom uputiti Europskom vijeću, Europskoj komisiji i visokom predstavniku EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.
“Prijedlog izvješća koje su mi kolegice i kolege povjerili jasno naglašava vrijednost politike proširenja kao strateškog ulaganja u sigurnost i blagostanje Europe te da je ona već uvelike doprinijela uspostavi mira u područjima koja su ranije bila pogođena ratom”, rekao je Picula prilikom imenovanja.
Po njegovim riječima, proširenje je najučinkovitiji instrument vanjske politike EU-a i jedna od najuspješnijih politika Unije.
“Ono je važno i za Hrvatsku, jer dok god na svim svojim granicama ne budemo imali druge članice EU-a, nećemo moći u potpunosti koristiti sve mogućnosti našeg članstva”, istaknuo je Picula.
Smatra također da je proširenje posebno važno danas u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu, kako bi se Ukrajini i Moldaviji dala perspektiva izglednog članstva, ali i kako bi se samoj politici proširenja dao nužni novi poticaj i zamah.
“Napredak i sigurnost cijele Europske unije ovisi o njezinoj sposobnosti da brani demokraciju unutar i izvan svojih granica, kao i ljudska prava i multilateralni poredak utemeljen na jasnim pravilima”, smatra hrvatski europarlamentarac.
Govoreći o odnosima s potencijalnim novim članovima, Picula ističe kako je nužno da članice EU-a počnu ispunjavati svoje obveze prema kandidatkinjama koje ispunjavaju uvjete koji su pred njih postavljeni, da izbjegavaju korištenje neriješenih bilateralnih sporova za ucjene i blokiranje procesa pristupanja kandidatkinjama.
Picula u nacrtu izvješća predlaže da se ubrza integracija zemalja koje pokazuju stratešku orijentaciju i predanost reformama nužnim za EU članstvo, kao i da im se konačno postave jasnija, transparentnija i dosljednija mjerila uspješnosti, te da se poboljša mjerenje napretka i osigura stalna politička i tehnička potpora tijekom cijelog procesa pristupanja.
Što se hrvatskog susjedstva tiče, u prijedlogu izvješća se traži da se priznaju postignuća zemalja zapadnog Balkana otvaranjem pristupnih pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom i odobravanjem liberalizacije viznog režima Kosovu bez odgode.
Nužno je i da EU pomogne Bosni i Hercegovini da što prije dobije status kandidata, kao i da potakne ubrzanje procesa pristupanja Crne Gore kao najnaprednije zemlje kandidatkinje, zaključio je Picula.
Dnevni.ba