Davor Gjenero – Rezolucija Bundestaga jasno odgovara na prijetnju „trećim entitetom”

Zastupnici njemačkog Bundestaga na jučerašnjem zasjedanju usvojili su odluke koje se tiču Bosne i Hercegovine a između ostalog usvojena je i rezolucija pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti”.

Zbog toga, iz SPD-a, FDP-a i Zelenih pozvali su njemačku vladu na čelu s Olafom Scholzom da pruži veću podršku Bosni i Hercegovini.

“Reforme su decenijama blokirane kako bi se održalo povoljno okruženje za korupciju. Sada se pojedini politički lideri sve više oslanjaju na separatizam, mržnju i govor mržnje kako bi odvratili pažnju javnosti od zastoja.

Konkretno, političke akcije nacionalističkih političara poput Milorada Dodika, trenutno člana državnog Predsjedništva, i Dragana Čovića, predsjednika stranke HDZ BiH, imaju za cilj da unište Bosnu i Hercegovinu kao državu i dom raznolikog stanovništva. To je neprihvatljivo i zahtijeva odlučan, čvrst otpor Evropske unije, njenih država članica i međunarodne zajednice”, pojasnili su zastupnici.

Kada je riječ o rezoluciji vladajućih stranaka, u njoj se navodi kako stanje u Bosni i Hercegovini izaziva veliku zabrinutost. “Etničke podjele i dalje oblikuju svakodnevni život, dominiraju politikom i blokiraju napredak i reformske procese. Nacionalistička i zapaljiva retorika ponovo su dio političkog diskursa”, ističu stranke.

Politolog Davor Gjenero komentirao je za “Slobodnu Bosnu” Rezoluciju njemačkog Bundestaga o Bosni i Hercegovini, te najavio nove eskapade predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića.

-Dragan Čović dramatično je ograničio i svoj i manevarski prostor utjecaja Republike Hrvatske na procese u Bosni i Hercegovini, time što je blokirao dogovor o novom Izbornom zakonu. Kad se klatno krene njihati, uvijek postoji prostor da se odmakne u suprotnu stranu od one na koju ste ga htjeli gurnuti. Upravo se to događa Čoviću i njegovim saveznicima, i deklaracija Bundestaga upravo je posljedica takvog procesa. Naravno, ta deklaracija nije niti posve izbalansirana, niti ona sama po sebi predstavlja buduću njemačku politiku prema BiH, ali naznačuje ključne trendove koje će ona pratiti, kaže Gjenero, te dodaje:

-To, pak, i nije nešto novo, jer je njemačka parlamentarna arena već ranije pokazivala jasnu distancu prema konceptima „legitimne reprezentacije” u reformi izbornog sustava, ali i prema konceptu „konstitutivnih naroda”. Klatno su dodatno gurnuli u suprotnu stranu Čović i njegov pokrovitelj s Pantovčaka, Zoran Milanović, najavom da bi nakon izbora mogli početi izgrađivati paralelne institucije takozvanog „trećeg entiteta”. Rezolucija Bundestaga na tu prijetnju jasno odgovara, a u poruci o distanciranju od nacionalističkih vođa u BiH, upućenoj Zagrebu, vjerojatno bi se ozbiljnije trebao prepoznati predsjednik Republike, nego li Vlada, odnosno premijer Plenković, koji je sve suzdržaniji prema Čoviću i njegovoj sljedbi.

Niti za Čovićev krug, niti za politiku u Zagrebu nije pametno kopanje rovova prema službenom Berlinu. Njemačka neće definitivno oblikovati europsku politiku prema BiH, ali će na nju imati golem utjecaj, neusporediv s utjecajem Zagreba. Napade, koji će naličiti na ono Raspudićevo označavanje njemačke politike „idiotskom”, tek treba očekivati, a vjerojatno će Deklaracija Bundestaga biti prilika za još jedan „zvjezdani nastup” neuravnoteženoga Zorana Milanovića, kazao je Gjenero za „Slobodnu Bosnu“.

Insajder.media

MEDIJSKI PARTNERI PORTALA INSAJDER.MEDIA

NAŠ IZBOR