Taip ga zavukao Vladi

Poljski predsjednik Andrzej Duda pozvao je u posjetu Kijevu na ukidanje baltičkog plinovoda Sjeverni tok 2 koji povezuje Rusiju i Njemačku. Ne može biti povratka u normalu u odnosima s Moskvom, rekao je Duda u utorak na summitu Krimska platforma. Zbog toga je potrebna nova politika koja će ukloniti Sjeverni tok 2, istaknuo je Duda, prenosi poljska novinska agencija PAP.

Poljska i druge istočne članice EU dugo su kritizirale rusko-njemački projekt, ističući da njime Kremlj dobiva dodatni utjecaj u Europi u vrijeme kada se dovodi u pitanje energetska sigurnost EU. Njemačka vlada odbila je u veljači pustiti plinovod u promet zbog ruske invazije na Ukrajinu. Međutim, u Berlinu i dalje postoje zagovornici Sjevernog toka 2.

Erdogan kaže da je Krim ukrajinski

Na Krimskoj platformi Ukrajina je pokušala mobilizirati međunarodnu potporu kako bi vratila Krimski poluotok koji je Rusija anektirala 2014.

“Krim je bio i jest dio Ukrajine, kao što su Gdanjsk ili Lublin dio Poljske, kao što je Nica dio Francuske, Köln dio Njemačke, a Rotterdam dio Nizozemske”, rekao je Duda.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, čija zemlja ima dobre odnose i s Rusijom, također je rekao da Krim jasno pripada Ukrajini. “Vraćanje Krima Ukrajini, čiji je neodvojivi dio, suštinska je potreba s aspekta međunarodnog prava”, rekao je on u videoporuci na drugom summitu Krimske platforme.

Erdogan je kazao da će Ankara nastaviti podržavati Krimsku platformu, koja je uspostavljena za rješavanje pitanja Krima mirnim putem, prenosi Anadolija. “Principijelan stav Turske ima ne samo pravne nego i moralne temelje”, rekao je Erdogan.

Progovorio o problemu krimskih Tatara koje progone Rusi

Turski predsjednik je dodao da je zaštita teritorijalnog integriteta, suvereniteta i političkog jedinstva Ukrajine od ključne važnosti ne samo za regionalnu već i za globalnu sigurnost i stabilnost. “Osiguravanje sigurnosti i dobrobiti krimskih Tatara također je među prioritetima Turske”, kazao je on, piše Al Jazeera.

Erdogan je, također, ponovio kako očekuje da će Nariman Dzhelyal, zamjenik predsjednika Medžlisa krimskih Tatara, i još najmanje 45 drugih krimskih Tatara koje je Rusija pritvorila 2021. godine, biti oslobođeni.

“Krimski Tatari, koji su pretrpjeli velike patnje kroz povijest, bore se za miran život u svojoj domovini”, dodao je Erdogan. Također je istaknuo da će Turska nastaviti s posredničkom ulogom između Rusije i Ukrajine kako bi osigurala mir u regiji.

Želi biti glavni posrednik između Rusije i Ukrajine

Od početka rata u Ukrajini Erdogan je ostao jedan od rijetkih europskih lidera koji je u dobrim odnosima s Putinom. Na području Turske nedugo nakon početka rata održani su i razni pregovori, ali bez uspjeha.

Erdogan je i u ponedjeljak kazao kako smatra svojim ciljem da u bliskoj budućnosti organizira razgovore ruskog šefa države Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskija, javila je ruska agencija TASS, dok Kijev šalje poruke da Moskva pregovorima želi kupiti vrijeme.

“Naš cilj je da u bliskoj budućnosti organiziramo sastanak Putina i Zelenskija radi rješavanja krize (u Ukrajini)”, citira TASS jučerašnju poruku Erdogana u Ankari. U međuvremenu, Erdogan je sukob u Ukrajini nazvao “najvažnijom krizom na svijetu”, koja ima posljedice po Tursku i cijelo čovječanstvo.

“Turska je učinila sve moguće napore da spriječi ovaj rat, a zatim da ga mirno okonča. Zahvaljujući našim naporima bilo je moguće i stvaranje mehanizma za sprečavanje žitne krize”, rekao je Erdogan.

Uzimajući u obzir da Rusija i Ukrajina čine više od trećine svjetske proizvodnje žitarica, Erdogan je rekao kako je činjenica da je ukrajinsko žito počelo ponovno ići u svijet upravo preko Turske “sama po sebi najvažniji događaj za čovječanstvo”.

Početkom kolovoza bio u Moskvi s Putinom, prošli tjedan u Ukrajini

Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov je početkom kolovoza rekao da je sastanak predsjednika Ruske Federacije i Ukrajine moguć tek nakon što delegacije pregovarača dvije države naprave sve svoje domaće zadaće, ali da nema preduvjeta za pregovore na najvišoj razini.

Turski predsjednik Erdogan, koji se početkom kolovoza sastao s Putinom, a u petak je prvi put u zadnjih šest mjeseci doputovao u posjet Ukrajini, već je više puta rekao da je spreman posredovati između Kijeva i Moskve.

Rusija želi stupiti s Ukrajinom u nove pregovore kako bi imala vremena obnoviti svoje vojne snage i povesti novu ofenzivu, rekao je u ponedjeljak za AFP savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak.

Kremlj već tjednima “želi uvjeriti Ukrajinu da pristupi pregovorima” kako bi “zamrznuo sukob i sačuvao status quo na okupiranom ukrajinskom području”, naveo je Podoljak dok zemlja ulazi u šesti mjesec rata koji je povela Moskva.

Rusija “šalje svoje prijedloge preko raznih posrednika”, dodao je, ne imenujući ih, dok u ovom trenutku Kijev i Rusija nemaju nikakav politički kontakt.

Insajder.media

MEDIJSKI PARTNERI PORTALA INSAJDER.MEDIA

NAŠ IZBOR