HRVATSKA – BELGIJA 0:0 Hrvatska nakon drame prošla u osminu finala SP-a

Hrvatska je u 3. kolu skupine F Svjetskog prvenstva odigrala 0:0 s Belgijom i prošla kao drugoplasirana iz skupine u osminu finala. U drugoj utakmici Maroko je pobijedio Kanadu 2:1 i osvojio prvo mjesto. Hrvatska će u osmini finala igrati s nekom od reprezentacija iz skupine E u kojoj su Španjolska, Njemačka, Japan i Kostarika.

U tvrdoj i dosta opreznoj utakmici s obje strane puno bliže pobjedi bila je Belgija čiji je tragičar bio Romelu Lukaku. On je u igru ušao na poluvremenu, imao je dvije velike šanse, ali nije uspio zabiti gol kojim bi najvjerojatnije odveo Belgiju u osminu finala.

Perišić skoro zabio nakon deset sekundi

Hrvatska je susret započela u sastavu koji je pobijedio Kanadu, dok je Roberto Martinez malo promiješao sastav Belgije. Malo je nedostajalo da Perišić već nakon deset sekundi igre zabije gol. Modrić mu je odigrao dugu loptu, Perišić se oslobodio čuvara, ali se okrenuo na desnu nogu pa nije uspio preciznije pucati.

Belgija je najveću šansu u prvom poluvremenu imala u 13. minuti. De Bruyne je fenomenalno proigrao Mertensa koji je pobjegao Juranoviću, ali mu je u ključnom trenutku lopta malo otišla iza leđa i nije uspio dobro pucati.

Tri minute kasnije Martin Taylor dosudio je penal za Hrvatsku nakon što je Carrasco nagazio Kramarića u šesnaestercu. Penal je bio čist, ali se javio VAR. Utvrđeno je zaleđe Lovrena na početku akcije, Taylor je išao pogledati snimku da utvrdi je li Lovren utjecao na igru i, nakon što je utvrdio da jest, promijenio je odluku. Lovren je u ofsajdu bio doslovno par milimetara.

Lukaku ušao na poluvremenu

Belgija je stalno pokušavala umrtviti igru i onda s par brzih dodavanja nešto napraviti, ali ni jedna momčad do poluvremena nije napravila ništa. Martinez je u svlačionici ostavio Driesa Mertensa i ubacio Romelua Lukakua koji je trebao biti junak Belgije, ali je ispao tragičar.

U prvoj šansi bio je već u 48. minuti. De Bruyne, koji je imao sve više loptu u nogama, odlično mu je nabacio na drugu stativu, Lukaku je dobio skok između dva igrača Hrvatske, no samo je spustio loptu u ruke Livakovića.

Uslijedio je period bolje igre Hrvatske pa je prvo Courtois u 50. minuti obranio udarac Kovačića s ruba šesnaesterca, da bi četiri minute kasnije obranio solidne udarce Brozovića i Modrića, ali je Courtois sve to obranio.

De Bruyne razigravao Belgijce

Prvu ogromnu šansu Belgija je imala u 60. minuti. De Bruyne je fenomenalno proigrao Carrasca koji je ušao s lijeve strane u šesnaesterac te oklijevao sekundu, nakon čega mu je Juranović ušao u blok i spasio vjerojatno siguran gol. No lopta se odbila na drugu stranu šesnaesterca, ravno u noge Lukakua, Livaković je ostao na drugoj strani, ali je Lukaku pogodio stativu.

U 68. minuti Petković je odlično zadržao loptu na lijevoj strani i vratio na vrh šesnaesterca za Modrića. On je ušao unutra i pucao, no malo preslabo i njegov klupski suigrač Courtois uhvatio mu je loptu.

I onda je krenula dominacija Belgije koja je počela sve više stiskati te je u završnici stvorila tri velike šanse, ali ih nije realizirala. U 87. minuti Meunier je dobio loptu na desnoj strani šesnaesterca, poslao ju je u peterac, gdje je praktički pogodio Lukakua od kojega se lopta odbila malo pokraj stative.

Tri minute kasnije Thorgan Hazard je probio desnu stranu i ubacio na drugu stativu. Lovren je potpuno promašio loptu, što je vjerojatno iznenadilo Lukakua koji je bio potpuno sam. Nije primio loptu, nego mu se odbila od nogu i Livaković ju je uspio uhvatiti.

Gvardiol spasio Hrvatsku

Četvrti sudac pokazao je četiri minute nadoknade u kojoj je Belgija potpuno stisnula Hrvatsku i meč-loptu imala je u 92. minuti. Lopta je došla u peterac na noge Lukakuu, bio je sam ispred gola, ali se Joško Gvardiol stvorio ni od kuda i klizećim startom u zadnjoj sekundi izbio ispred Lukakua i tako spasio Hrvatsku. Joško Gvardiol je odigrao vjerojatno najbolju utakmicu u karijeri.

Hrvatska je tako preživjela završnicu protiv Belgije i ostvarila osnovni cilj na ovom prvenstvu, a to je ulazak u osminu finala. Dalićeva momčad sad čeka protivnika u osmini finala, a saznat će ga nakon večerašnjih susreta Njemačke i Kostarike te Španjolske i Japana.