Dekanesa Pašalić prozvala SDA poglavicu “Panj koji govori”

Haris Zahiragić, zastupnik SDA u Skupštini Kantona Sarajevo, obrušio se na posljednjoj sjednici na Fakultet zdravstvenih studija.

Na to je, objavom na Facebooku, sinoć regirala Dekan. Prof. dr Arzija Pašalić i to, kako je napisala, u ime studenata i uposlenika Univerziteta u Sarajevu- Fakultet zdravstvenih studija.

“Tamo neka škola”

“Uvaženi zastupniče, gospodine Zahiragiću, tokom Vašeg jučerašnjeg izlaganja na 54. Sjednici Skupštine Kantona Sarajevo na vrlo grub, podrugljiv način, sa vidljivim izrazom gađenja, ste Univerzitet u Sarajevu-Fakultet zdravstvenih studija okarakterisali kao citiramo „tamo neku visoku školu koja se nalazi u sastavu Univerziteta u Sarajevu, dobila status fakulteta“, te tom prilikom podcijenili i omalovažili prvo studente koji studiraju na našem fakultetu, njih 1163 na sva tri ciklusa studija, a potom i sve izabrane asistente, više asistente, docente, vanredne i redovne profesore.

S tim vezi, obraćamo Vam se zvanično, s ciljem da Vas informišemo o tome da „tamo neka visoka škola“ ima tri ciklusa studija, prvi ciklus (4 godine), drugi ciklus (jedna godina) i treći ciklus – doktorski studij. Svi ciklusi studija su preko projekta „ProSes“ finansiranog od strane Evropske unije usklađeni sa Direktivom EU o regulisanim profesijama. S tim u vezi „mi ne izmišljamo predmete“ već samo radimo po onome što Direktiva nalaže. Za Vašu informaciju, mi postojima već 49 godina.

Osnovani smo 10.05.1973. godine kao Viša medicinska škola u Sarajevu (VMŠ), koja je započela sa radom 19.12.1973. godine, po dobijanju odobrenja Republičkog sekretarijata za obrazovanje, kulturu i fizičku kulturu br. UP-l-14-612/17. Kod prve registracije naziv Više medicinske škole je glasio Univerzitetsko-medicinski centar zajednica organizacija udruženog rada – Viša medicinska škola.

Odlukom Savjeta Univerziteta u Sarajevu broj 01-1230-4/74 od 22.10.1974. godine, Viša medicinska škola je uključena u Univerzitet u Sarajevu. Slijedeći svjetska dostignuća kako u nauci, tako i u obrazovanju, Viša medicinska škola u Sarajevu je 1999. godine podnijela zahtjev za preimenovanje u Visoku zdravstvenu školu (VZŠ), te je kao takva, odlukom Senata Univerziteta u Sarajevu broj 01-944-1/99 od 06.07.1999. godine i saglasnosti Federalnog ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport broj 03-38-4-5377/99 od 21.10.1999. godine, potvrđena i u Zakonu o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo.

Dana 05.03.2008. godine, Visoka zdravstvena škola u Sarajevu je preimenovana u Javnu ustanovu Fakultet zdravstvenih studija u Sarajevu rješenjem o Registraciji broj 065-0-Reg-08-000387 Općinskog suda u Sarajevu. Iz prethodno navedenog, lako je zaključiti da nismo zbog nečije samilosti tu gdje jesmo („u sastavu Univerziteta nazvani Fakultetom“), nego po slijedu evropskih i svjetskih trendova u obrazovanju zdravstvenih profesionalaca, ako to uopšte možete razumjeti.

I ništa manje važno, zapravo najvažnije, u skladu sa Zakonom. Prema svemu navedenom, a uzimajući u obzir Vaše godine, nije nam jasno kako nakon 14 godina niste naučili ili shvatili da se radi o Fakultetu zdravstvenih studija, a ne o „tamo nekoj visokoj školi“. Ova „tamo neka visoka škola“ za Vašu informaciju, danas, na tri ciklusa studija, ima 1163 studenta, iz svih deset kantona FBiH i RS i 87 izabranih nastavnika i saradnika, čija imena možete naći na stranici Fakulteta (www.fzs.unsa.ba) i molimo Vas da to i uradite, jer iznenadićete se kad vidite ko sve ima izbor na „tamo nekoj visokoj školi“. Ispod svakog imena imate naše akademske profile, pa usput možete vidjeti i koja su naša naučna dostignuća. Ova „visoka škola“ ima sedam studijskih programa, i već četvrtu godinu zaredom je među prva četiri fakulteta po zainteresiranosti kandidata za upis na „neku tamo visoku školu“.

Recimo, za ovu akademsku godinu imali smo prijavljenih 1238 kandidata i tražili smo proširenje upisne kvote, a za Vašu informaciju, u prošloj kalendarskoj godini ova „tamo neka visoka škola“ je na ime školarina u Budžet Kantona Sarajevo unijela 1.120.000,00 KM, što je svrstava među prvih pet fakulteta na Univerzitetu. Nadalje, ova „neka tamo visoka škola“ je jedina koja trenutno ima svoj časopis Journal of Health Science, koji čeka potvrdu da uđe na Web of Science, a trenutno je u mnogim referentnim bazama (dostupno na web stranici časopisa- www.jhsci.ba).

Međunarodni projekt

Ova „tamo neka visoka škola“ je u međunarodnom projektu, potpuno finansiranom od strane EU, za donošenje Nastavnih planova i programa za master studij „Palijativna njega/skrb“. Ova „tamo neka visoka zdravstvena škola“ je referalni centar za FBiH za Schrot metodu i ima potpisan ugovor sa „Simens“-om po kojem smo referalni regionalni centar za edukaciju i obuku na radiološkoj opremi ove prestižne svjetske kompanije. Dekan ove „tamo neke visoke škole“ već dva mandata predsjedava Grupacijom medicinskih nauka i ima vrlo korektne odnose sa studentskim asocijacijama, kolegama i dekanima fakulteta sa pomenute grupacije.

Pitamo se kako je neko mogao dozvoliti da „tamo neka visoka škola“ bude uopšte član grupacije, a kamoli da još predsjedava Grupacijom. Vrlo čudno, u najmanju ruku. I mogli bi Vam pisati o postignućima i uspjesima ove „tamo neke visoke škole“ u nedogled, ali ostavićemo Vam mogućnost da posjetite našu stranicu i informišete se o našem nastavnom procesu, naučno-istraživačkom radu, projektima, našim studentima, na koje smo jako ponosni, a i oni na nas.

S druge strane, Vi ste neko ko odlučuje u Kantonu Sarajevo, pa Vas pitamo, kad se toliko borite za studente, da li znate da mi za ovih skoro 50 godina postojanja nikad nismo dobili svoj prostor, da ovi mladi ljudi koji svojom voljom upisuju ovu “tamo neku visoku školu“ godinama nastavu slušaju u prostorima drugih fakulteta, bez mogućnosti da stiču znanja i uživaju u sopstvenom? Zašto ne govorite u njihovo ime, pomozite im, Vi to možete.

Naš savjet je da medijski prostor koristite u tu svrhu, a ne da ih omalovažavate.Budući da ste učestvovali u Komisiji za izradu Zakona o visokom obrazovanju (33/17), kako je moguće da Vam je promaklo da je naziv naše ustanove, na koju smo jako ponosni, Fakultet zdravstvenih studija, zašto nas u Zakonu niste jednostavno nazvali „tamo neka visoka škola“?

Za Vašu informaciju, zdravstveni sistem je davno prevazišao „hećime“, moderni zdravstveni sistem i pružanje kvalitetne zdravstvene zaštite, u oblasti prevencije, njege, terapije i dijagnostike, podrazumijeva uključenost zdravstvenih profesionalaca koji se upravo školuju na „tamo nekoj visokoj školi“ kod nas na Balkanu, a na zdravstvenim fakultetima u Evropi i svijetu. Stoga Vas pozivamo da se, zbog studenata koji časno i pošteno studiraju naš Fakultet i nastavnika i saradnika koji časno i pošteno rade svoj posao, kako nastavni, tako i naučno- istraživački, javno izvinete, jer ste svojom izjavom narušili prije svega naše dostojanstvo, a onda i dignitet.

Ostavite nas na miru

Mišljenja smo da zaista nema potrebe da naš Fakultet bilo ko, pa i Vi koristi za „međustranačka prepucavanja“. Prema tome, ako nas ne možete spomenuti po nečemu dobrom, a dio toga smo naveli, onda nas nemojte nikako spominjati. Budite ljubazni i na nivou akademskog građanina, ostavite nas na miru”, poručila je Pašalić.

Na njenu objavu reagirao je Zahiragić, koji je u komentaru uputio izvinjenje naglasivši da “nije imao namjeru nikoga uvrijediti”.

“Uvažena dekaneso, gđo. Pašalić, Naravno, izvinjavam se svima, jer nisam imao namjeru nikoga uvrijediti i nisam mislio na studente nego na konkretnu osobu s kojom sam diskutovao.

Međutim, Vaša politička pripadnost je odveć poznata u akademskoj zajednici, tako da na takav način i shvatam ovo saopštenje. Zašto? Zato što ste potpuno izvan konteksta reagovali na moju repliku kolegi Jakupoviću (NIP), a koji se već godinama u Skupštini Kantona Sarajevo lažno predstavlja kao profesor.

Istina je da je on po privatnim sumnjivim Univerzitetima sticao akademska zvanja, a da ste ga Vi, po političkoj liniji, primili na ovaj Fakultet. Opet, ne u zvanju profesora, nego u zvanju docenta – pa očekujem da javnim saopštenjem demantujete i upozorite kolegu Jakupovića da se lažno ne predstavlja.

Kada je u pitanju zgrada Fakulteta zdravstvenih studija, još kada sam bio predsjednik SPUS-a, borio sam se da studenti dobiju adekvatan prostor, da se ne “seljakaju” iz sale u salu.

Tendenciozno je i zlonamjerno mene optužiti za taj problem, posebno ako uzmete u obzir činjenicu da sam zastupnik tek nešto više od godinu dana, ali i to da sam u opoziciji.

Vlada Kantona Sarajevo ili Vaš uposlenik su adresa za taj apel, ali Vi to ne smijete napisati. Svakako, odgovornost za prostorije Fakulteta je na dekanu, da se manje bavite politikom, a više svojim poslom, do sada biste riješili taj problem.

Imam veliki broj prijatelja koji su profesori, docenti i asistenti na ovom Fakultetu, ali i veliki broj prijatelja koji su završili ili studiraju ovaj Fakultet.

Naravno da, ako su me oni pogrešno shvatili, a većina njih nije nego su mi čestitali što sam konačno upozorio kolegu Jakupovića da se lažno ne predstavlja, izvinjavam im se ovom prilikom. Nije lagano završiti ni jedan Fakultet, tim prije ne mogu tolerisati lažno predstavljanje.

I da, to što se uporedili ovaj Fakultet sa Medicinskim fakultetom na način da se izrugujete sa “prevaziđenim hećimima” najviše govori o Vašim dodirom sa stvarnošću.

Na kraju, ovaj pamflet ne može sakriti činjenicu da su Vlada i Skupština Kantona Sarajevo donijeli ovaj katastrofalni Zakon o visokom obrazovanju – koji ste i Vi podržali, a koji će studentima, koje kao od mene “štitite”, uskratiti mnoga prava”, poručio je Zahiragić.

Raport.ba

MEDIJSKI PARTNERI PORTALA INSAJDER.MEDIA

NAŠ IZBOR