Site icon Insajder.media

Švicarci se rješavaju “nindži” u svojoj državi. Ispravno!

Švicarska vlada poslala je nacrt zakona parlamentu, nastojeći da kazni ljude koji krše nacionalnu zabranu pokrivanja lica u iznosu do 1.000 švicarskih franaka (1.000 dolara).

Nacrt zakona, koji je poslan u srijedu, uslijedio je nakon prošlogodišnjeg referenduma o zabrani pokrivanja lica. Predloženu zabranu, poznatu i kao “zabrana burki”, podržalo je 51,2 posto birača, ali je u to vrijeme kritikovana kao islamofobična i seksistička.

Nakon konsultacija, vlada je ublažila pozive da se zabrana učvrsti u Krivičnom zakonu i da se prekršiocima kazni do 10.000 švicarskih franaka (10.000 dolara).

“Zabrana pokrivanja lica ima za cilj osiguranje javne sigurnosti i reda. Kazna nije prioritet”, navodi se u saopštenju.

Inicijativu za zabranu pokrivanja lica pokrenula je Egerkinger Komitee, grupa koja uključuje političare desničarske Švicarske narodne partije, koja kaže da organizira “otpor tvrdnjama o moći političkog islama u Švicarskoj”.

Nacrt zakona ne imenuje burke ili nikabe, ali zabranjuje ljudima da skrivaju lica u javnim prostorima poput javnog prevoza, restorana ili šetnje ulicom, precizirajući da oči, nos i usta moraju biti vidljivi.

Na primjer, muslimanka može nositi hidžab koji pokriva kosu, ali ne može nositi nikab, odjeću koja pokazuje samo oči, ili burku, veo za cijelo tijelo koji pokriva i lice. Dozvoljeni su u bogomoljama.

Postoje i drugi izuzeci od zakona koji uključuju pokrivala za lice iz sigurnosnih, klimatskih ili zdravstvenih razloga, što znači da je ljudima dozvoljeno da nose maske radi zaštite od COVID-19.

Insajder.media

Exit mobile version