Nakon što je u javnosti nedavno objavljeno da je Ured za reviziju institucija FBiH u revizorskom izvještaju za prošlu godinu dao mišljenje s rezervom Zavodu za javno zdravstvo FBiH između ostalog i zbog toga jer su revizori imali zamjerki na Ugovor o nabavci vakcina protiv Covid-19 vrijedan 12,5 miliona KM, koji je Zavod zaključio 2021. godine sa kineskim dobavljačem, oglasio se i direktor Zavoda Siniša Skočibušić.
Uprkos detaljnom obrazloženju revizora da je proces nabavke, ali i transporta i skladištenja vakcina tekao u suprotnosti sa zakonskim odredbama koje definišu izuzeće od procesa javnih nabavki zbog hitnosti, kao i da ovaj ugovor nije mogao nositi oznaku “povjerljivo”, Skočibušić se u izjavi za agenciju Fena pravdao s time da je zahtjev za povjerljivost ugovora iskazao kineski proizvođač i to čak na deset godina.
Skočibušić nije pojasnio zbog čega bi Zavod ili neka državna institucija u BiH pri trošenju trebala ispunjavati želje bilo kojeg ponuđača, niti se osvrnuo na to zbog čega su ovom slučaju kršeni bh. zakoni umjesto da se prvenstveno vodilo računa o njihovoj provedbi, a ne da se udovoljava dobavljačima. Tako je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH kazao i da ih je “naročito ražalostilo” to što su “objavom podataka iz Ugovora prekršene ugovorne odredbe sa proizvođačem Sinopharm.”
Izgleda da do Skočibušićeve svijesti ne dopire to da je za nabavku vakcina potrošeno 12,5 miliona KM, ne njegovog ili novca Vlade FBiH, ili premijera FBiH Fadila Novalića koji su odobrili da se ugovor za vakcine protivno zakonima proglasi “povjerljivim” dokumentom, nego je to, naš, narodni, prevashodno novac poreskih obveznika, koji su još prilikom nabavke vakcina imali pravo znati koliko će te vakcine biti plaćene.
A, Skočibušić i svi drugi zvaničnici u vlasti koji su provodili “hitne” javne nabavke, strane proizvođače morali su upoznati sa zakonskim odredbama i zakonskim uvjetima pod kojima mogu poslovati s državnim institucijama u BiH. Jer, niti Skočibušić, niti bilo koji drugi zvaničnik u institucijama bilo kojeg nivoa vlasti, ne sklapaju ugovore u svoje ime i po svojim pravilima, nego bi oni trebali biti u skladu sa zakonima ove zemlje.
A, revizori su jasno rekli da je “Vlada FBiH na zahtjev dobavljača proglasila ugovor o nabavci vakcina Sinofarm povjerljivim, iako se radi o javnim sredstvima i nabavci robe koja se tiče javnog zdravstva građana FBiH, što nije u skladu s principom transparentnosti definisanim članom 4. Zakona o budžetima u FBiH.”
Također, Skočibušić i svi drugi “skočibušići” u državnim institucijama koji pod velom tajne troše naše milione maraka, morali bi znati da prema odredbama Zakona o javnim nabavkama povjerljivim podacima se ne mogu smatrati ukupne i pojedinačne cijene iskazane u ponudi za neki predmet nabavke.
To je nedavno potvrđeno za Fokus i u Agenciji za javne nabavke BiH, kada smo tražili njihov odgovor na pitanje da li predstavništvo jednog svjetskog proizvođača lijekova u BiH može tražiti zaključivanje ugovora u kojima su cijene označene kao povjerljive i zaštićene od trećih lica”.
– Povjerljivim informacijama ne mogu se smatrati niti jedinične, niti ukupne cijene, predmet nabave koji ponuđač nudi, kao ni dokumenti kojim ponuđač dokazuje svoju kvalifikaciju u pogledu osobne situacije. Ove informacije ne mogu biti povjerljive, čak i kada ih ponuđač označi povjerljivim. Zakonodavac ne navodi podatke koje se mogu smatrati povjerljivim, već suprotno definira samo podatke koje se ne mogu smatrati povjerljivim, naveli su nedavno za Fokus iz Agencije za javne nabavke BiH.
Iz Agencije su potcrtali da “ako kandidat/ponuđač označi povjerljivim podatke koji, prema odredbama Zakona o javnim nabavkama BiH, ne mogu biti proglašeni povjerljivim podacima, oni se neće smatrati povjerljivima.”
U slučaju ugovora za nabavku kineskih vakcina, jasno je da su podaci o cijeni proglašeni povjerljivima iako to nisu.
Podsjećamo, i iz organizacije Transparency International (TI) objavili su da nadležni u Federaciji BiH nezakonito skrivaju ugovor o prošlogodišnjoj nabavci 500.000 vakcina protiv koronavirusa kineskog proizvođača Sinopharm, a koje su plaćene 12,5 miliona KM.
Također, TI je zatražio reakciju Upravne inspekcije nakon što je Zavod za javno zdravstvo FBiH, koji je potpisao ugovor sa kineskim kompanijama Biotec Group i Sinopharm, odbio dostaviti informacije te zbog toga što sada odbija riješiti žalbu ove organizacije, a zbog čega nije moguće tražiti sudsku zaštitu.
Fokus.ba