Site icon Insajder.media

SDA izmislio svoj AFŽ, zovu se “Zlatne Ljiljanke”. Mike Bosnić na islamski način!

U Gimnaziji „Ismet Mujezinović“ u Tuzli danas je održana promocija infografika o devet heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata, dobitnika najvišeg ratnog priznanja i trinaest heroina, dobitnica priznanja “Zlatni ljiljan” – „Sjećanje na heroje: Edukacija kroz historiju – Infografike kao alat budućnosti“, prenosi Anadolu.

Događaj je organizovalo Ministarstvo obrazovanja i nauke zajedno sa Ministarstvom za boračka pitanja Tuzlanskog kantona, Memorijalnim centrom Sarajevo, čija je inicijativa i projekat izrada ovih infografika i njihova distribucija u škole diljem BiH.

Nakon svečanog otkrivanja infografika u holu škole, program je upotpunjen izvedbom Darisa Aljića, talentovanog učenika muzičke škole, koji je na gitari izveo kompoziciju koja priziva ljepotu bosanskohercegovačke kulture i tradicije, dodatno obogaćujući atmosferu promocije.

Premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić u uvodnoj riječi zahvalio je Memorijalnom centru Sarajevo na realizaciji ovog projekta, naglasivši da će vlada Tuzlanskog kantona nastaviti podržavati inicijative koje promovišu obrazovanje i kulturu sjećanja.

Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić obratio se prisutnim učenicima pitanjem – znate li nabrojati heroje odbrambeno-oslobodilačkog rata? Jedna djevojčica iz publike uspjela je nabrojati sedam heroja, što je izazvalo odobravanje prisutnih. Kulanić je zatim objasnio da su infografike edukacijski alat koji omogućava da učenici lako, gotovo perifernim vidom, usvoje znanje o herojima i heroinama.

“Infografike su kreirane kako bi mladim generacijama približile priče ovih heroja na vizualno privlačan i razumljiv način”, istaknuo je Kulanić, dodajući da će Memorijalni centar Sarajevo nastaviti podržavati obrazovne institucije kroz organizaciju radionica, predavanja i edukativnih programa, saopćeno je iz Memorijalnog centra Sarajevo.

Kantonalna ministrica Senada Dizdarević naglasila je da će, prolazeći pored ovih infografika, učenici bez velikog truda naučiti o herojima, istaknuvši nadu da će djevojčice posebno prići i pogledati lica heroina koje su bile samo malo starije od njih kada su branile domovinu.

“Posebno želim da djevojčice pogledaju u lice ‘zlatnim ljiljankama’ i da se poistovjete s njima. Žene su dale nemjerljiv doprinos, donosile presudne odluke i bile dobrovoljci u odbrani naše zemlje”, kazala je Dizdarević pozivajući se na izjavu komandanta Atifa Dudakovića, koji je ovo kazao za bosanskohercegovačke žene, dodajući da su žene institucionalno i kulturno zapostavljene, ali su dobrovoljno i hrabro sudjelovale u Armiji BiH.

Ministar obrazovanja TK Ahmed Omerović naglasio je značaj slobode koju danas imamo zahvaljujući onima koji su se borili za nju.

“Želimo da dođemo u poziciju da svi učenici znaju ko su bili heroji, da poznaju značajne bitke i događaje. Dobra je stvar što radimo na ovome zajedno s institucijom iz Sarajeva. Armija BiH je jedna od najsvjetlijih tačaka naše historije”, izjavio je Omerović.

Profesor Sead Selimović, član radne grupe za uvođenje izučavanja perioda agresije u školama, istakao je: “Heroje je rađalo vrijeme, njih je rat učinio herojima. Imamo presude koje govore o karakteru rata i važno je da to znanje prenesemo mladima kako bi razvili kritičko mišljenje.”

Anadolu Agency

Exit mobile version