Site icon Insajder.media

POTAPAJU KULTURE OD KOJIH živimo, a nitko od nas ne radi u Elektroprivredi

Mještani sela Svitava traže podršku medija povodom agonije agonije koju prolazi šest poljoprivrednika iz tog mjesta.

Obratili su se dopisom na više adresa. Isti objavljujemo u cijelosti:

“Naime, još 2018. godine tužili smo JP Elektroprivredu HZ HB i Mješoviti Holding Elektroprivreda Republike Srpske (tužba pod sudskim brojem 53 0 P 068905 18 P na Općinskom sudu u Čapljini) zbog poplave naših njiva koje obrađujemo i na kojima su bili zasađeni: kupus, karfiol, krumpir, crveni luk, grah itd (u privitku Vam šaljem slike). Također smo tužili i Agenciju za vodno područje Jadranskog mora (tužba pod sudskim brojem 53 0 P 074513 23 P 2 na Općinskom sudu u Čapljini). Pretrpjeli smo štete u desetinama tisuća KM što je poljoprivredni vještak i potvrdio u svojoj ekspertizi. Vezano za prvu tužbu protiv dviju Elektroprivreda Općinski sud u Čapljini je presudom od 22.12.2023. godine presudio u korist tuženih da bi Županijski sud u Mostaru presudom od 13.06.2024. godine presudio u našu korist i predmet vratio na prvostupanjski sud u Čapljinu. Dok je u drugoj tužbi protiv Agencije održano samo pripremno ročište”, navodi se u dopisu medijima koje je poslao Ivica Šutalo.

Navodi da ono što ovaj slučaj čini zanimljivim su troškovi samoga suđenja koji su 2-3 puta veći od samoga tužbenoga zahtjeva pa je samo vještačenje Zavoda za Vodoprivredu d.d. Sarajevo koštalo više od 70 000 KM, koje je samo jedno od mnogih vještačenja.

“Iz ovoga se vidi očita namjera tuženih, koji su financijski puno puno jači od nas, da nas taktikom iscrpljiivanja natjeraju na odustajanje od tužbe. Iako bismo donekle mogli razumjeti taktiku suprotne strane nikako ne razumijem suca Zlatka Tanovića koji je cijeli proces vodio pristrano i dopustio ovako skupa vještačenja koja su primjerenija milijunskim sporovima. Da živimo u normalnoj državi, koja je pravno uređena, sudac bi nas zaštitio i ne bih ovo dopustio. I neke europske konvencije govore o ovakvim slučajevima i obvezi suca da zaštiti financijski slabiju stranu od nepotrebnog „pumpanja“ troškova suđenja. Njegova presuda je ukinuta na Županijskom sudu u Mostaru, a on ove godine puni 70 godina starosti i odlazi u mirovinu”, navodi dalje Šutalo.

Selo Svitava ima 80-ak domaćinstava i glavna djelatnost je poljoprivreda.

“Mi koji smo tužili živimo samo od poljoprivrede i imamo u prosjeku 3-5 djece. Nitko od nas ne radi u državnoj firmi da ne govorimo u JP Elektroprivredi HZ HB koja u našem selu ima hidroelektranu, koju su izgradili naši pretci, također je nama zemlja oduzeta na kojoj je izgrađeno umjetno jezero i čije loše upravljanje dovodi do potapanja i uništenja naših poljprivrednih kultura od kojih živimo. Suština „lošeg upravljanja“ je u činjenici da se svjesno održava visoka razina vode koja omogućava maksimalnu iskoristivost i proizvodnju struje što donosi milijune JP Elektroprivredi HZ HB. Želim naglasiti da se ovo nije dogodilo samo jedanput nego se do 2018. godine i naše tužbe događalo skoro svake godine”, ističe dalje.

Zaključuje ovako: “Oduzeli su nam zemlju (na kojoj je jezero), izgradili smo im hidroelektranu, nitko od nas ne radi u JP Elektroprivreda HZ HB, zbog veće zarade potapaju nam naše poljoprivredne kulture od kojih mi živimo”.

Istiba.media

Exit mobile version