Fizičar Tadić: Da je Merkel ostavila nuklearke upaljene, problema s plinom ne bi bilo

Fizičar Tonči Tadić sa zagrebačkog Instituta Ruđer Bošković i EURATOM-a rekao je večeras za HRT da ćemo se teško riješiti emisija ugljikovog dioksida bez jačanja nuklearnih elektrana, a poručio je i da bi Hrvatska apsolutno trebala sudjelovati u izgradnji novog bloka nuklearne elektrane Krško.

Osvrćući se na teško energetsko stanje u Europi i njemačku ovisnost o ruskom plinu, Tadić je rekao da ga čudi stanje u kojem se našla Njemačka te da je nerazumljiva odluka bivše kancelarke Angele Merkel o gašenju nuklearnih elektrana i oslanjanju na ruski plin.

“Njemački građani najbolje znaju što reći o Merkel u ovom trenutku”

“Mislim da njemački građani najbolje znaju što o njoj reći u ovom trenutku. Da je ostavila tih 16 nuklearki i povećala broj nuklearki na, recimo, 45, kao Francuska, većine ovih problema s plinom uopće ne bi bilo”, rekao je Tadić.

Dodao je da tri njemačke nuklearke daju jednaku količinu struje kao i šestina svih fosilnih goriva. Na razini EU udio nuklearne energije u proizvodnji električne energije iznosi oko 25 posto, a Tadić je rekao da će taj udio rasti.

“Meni je jako drago da se Hrvatska uključila u inicijativu 13 članica EU i EUROATOM-a za tu nuklearnu renesansu. Ruku na srce, teško da ćemo se riješiti emisija CO2 bez jačanja nuklearki, koje ne emitiraju CO2 dok rade”, rekao je Tadić.

“Nemojmo se zanositi tom rupom unutar EU koju čine Njemačka, Austrija i Italija. Svi s jedne i druge strane imaju nuklearke”, rekao je također.

“Hrvatska je apsolutno trebala sudjelovati u gradnji novog bloka Krškog”
Tadić je rekao i da bi Hrvatska apsolutno trebala sudjelovati u izgradnji novog bloka nuklearne elektrane u Sloveniji. Dodao je da je postojeće Krško, koje bi trebalo raditi još 20 godina, u savršenom stanju i dobro vođeno.

“Daje 17 posto naše električne energije. Da imamo još jedno, bilo bi nam puno lakše s plinom”, rekao je Tadić. Što se tiče nuklearne elektrane kod Zaporižje u ratom pogođenoj Ukrajini, Tadić je rekao da trebamo biti zabrinuti isključivo ako ostane bez vanjskog izvora električne energije.

“I u Černobilu i u Fukušimi se radilo o ljudskoj grešci”
Osvrćući se pak na povijesne katastrofe u nuklearnim elektranama u Černobilu i Fukušimi, rekao je da se u oba slučaja radilo o ljudskoj grešci.

“U ostala tri reaktora u Černobilu nije se dogodilo ništa. Na kraju krajeva, u Ukrajini dan-danas rade dvije nuklearke černobilskog tipa sasvim normalno”, rekao je Tadić.

“Što se Fukušime tiče, to je bila Fukušima 1. Fukušima 2 i Onagawa 1, koje su pored nje, prošle su isto, ali nije se dogodilo apsolutno ništa od daleko pametnijeg direktora”, dodao je.

Index.hr

MEDIJSKI PARTNERI PORTALA INSAJDER.MEDIA

NAŠ IZBOR