Očigledno da je Crna Gora i dalje u rukama organizovanih kriminalnih grupa posebno onih koji se vezuju za takozvanu kokainsku mafiju. Pred crnogorskim bezbjednosnim službama je slučaj koji moraju da riješe i ubicu i njegove pomagače identifikuju i uhapse – kazao je u razgovoru za Portal ETV profesor doktor Darko Trifunović sa Instituta za bezbjednost iz Beograda, komentarišući posljednji mafijaški obračun koji je odnio još jedan život na Cetinju.
DJELOVANJE GRUPA
Vasko Lješković je u petak, u sred dana, ubijen iz snajpera, dok je bio u dvorištu kuće koja je ograđena betonskim zidom. Egzekutor je smrtonosni hitac ispalio sa obližnjeg brda. To je treće ubistvo na Cetinju, u posljednja tri mjeseca.
Trifunović smatra da ova dešavanja upućuju na zaključak da Crna Gora nije bezbjedna država i da institucije nijesu u stanju da izađu na kraj sa organizovanim kriminalnim grupama koje i dalje izvode „operacije“ u Crnoj Gori pa i šire.
– I te kako postoje razlozi za brigu, jer ovo nije prvo, a očigledno neće biti ni zadnje ubistvo. Žrtva je ubijena iz snajpera što znači da se radi o visoko obučenom ubici kojih nema mnogo na ovim prostorima i to sužava krug – kazao je Trifunović.
Prema riječima profesora za bezbjednost, nesposobnost prethodne a i sadašnje vlasti u Crnoj Gori da riješe problem ukazuje da i dalje postoje i djeluju organizovane kriminalne grupe ali i da imaju jatake u visoko pozicioniranim policijskim službenicima sigurnosnih i bezbjednosnih agencija.
– Da je obrnuto, situacija bi bila potpuno drugačija. Ne postoji čovjek na svijetu, niti organizacija, niti grupa, niti podgrupa koja može da se odupre institucijama države i sistema ako su država i sistem, posebno sistem bezbjednosti, usmjereni i fokusirani i daju maksimum napora da takvu organizaciju izvedu pred lice pravde.
Drugim riječima, jasno je da promjena vlasti u Crnoj Gori nije zapravo uticala na djelovanje ove organizovane kriminalne grupe i da su članovi te organizacije i dalje nevidljivi ili nedodirljivi, bar kada su u pitanju bezbjednosne agencije Crne Gore – naglasio je Trifunović.
PITANJA
Danas je moguće i nije neuobičajeno da se ubica angažuje preko DarkNeta ali, prema riječima Trifunovića, zato postoje službe bezbjednosti i one moraju da razumiju šta je to bezbjednost i da se u okviru toga bave i predviđanjima kako ne bi došlo do ovakvih egzekucija.
Trifunović je ukazao da posljednje ubistvo na Cetinju je kompleksno pogotovo imajući u obzir da je likvidacija počinjena iz snajperske puške i da član organizovane kriminalne grupe sa takvim oružjem šeta po Crnoj Gori.
– Postavlja se pitanje da li su građani Crne gore bezbjedni. U šta se pretvorila Crna Gora, da li će opet svi da okreću glavu na drugu stranu i da li će se opet pojaviti neki član Vlade koji će da uništi tragove krivičnog djela – pita Trifunović.
Naglasio je da rat dva klana mora da stane i da bezbjednosne službe moraju adekvatno da odgovore. Vlast u Crnoj Gori je promijenjena prije četiri godine a sadašnja vlast je često optuživala prethodnu da su bliski sa kriminalnim strukturama jer nijesu stali na kraj obračunima.
– A, što je ovo? Taj rat koji se nastavio samo govori u prilog da kriminalne grupe mogu da rade nesmetano pa se moramo zapitati ko im to omogućava – ukazao je Trifunović.
Podsjećamo, Lješković koji je likvidaran u petak na kućnom pragu bio je blizak Goranu Radomanu koji je ubijen 19. februara 2015. godine na Novom Beogradu. Radoman je prva žrtva obračuna između škaljarskog i kavačkog kriminalnog klana i jedan od odgovornih za nestanak oko 300 kilograma kokaina u Valensiji. Ljudi sa kojima je Radoman krijumčario drogu smatrali su da ih je prevario, došlo je do svađe unutar klana i Radoman je to platio glavom.
Za tri i po mjeseca na Cetinju su se dogodila tri ubistva. U samom centru grada na svega 100 metara od osnovne škole u stravičnoj eksploziji stradali su Cetinjani Petar Kaluđerović i Dragan Roganović, dok su njihovi sugrađani i prijatelji Tanasije Taso Jovanović, Mihailo Borozan i slučajna prolaznica povrijeđeni.
Rtvbn.com