Svaki proizvod koji se prodaje u Europskoj uniji mora biti u skladu s općim sigurnosnim pravilima.
Posebna se primjenjuju na igračke, električnu i elektroničku robu, kozmetiku, kemikalije i druge skupine proizvoda. Europske norme postoje da bi se zajamčila sigurnost igračaka, opreme i namještaja, proizvoda sa zaštitom za djecu, sigurnosnih uređaja te opreme za dječja igrališta i dječje sportske opreme.
Proizvodi koji se prodaju u Europskoj uniji, na Islandu, u Lihtenštajnu i Norveškoj moraju imati oznaku sukladnosti CE, kojom proizvođači izjavljuju da je proizvod zadovoljio nužne kriterije sigurnosti u Uniji. Sustav brzog uzbunjivanja za opasne proizvode omogućava brzu razmjenu informacija među 31 zemljom, te se zahvaljujući tomu potrošači na vrijeme upozoravaju, a proizvod povlači.
Djeca na sigurnom
Bosna i Hercegovina je od navedenoga daleko svjetlosnu godinu, ali zahvaljujući nazočnosti Europske unije u zemlji i pomoći koja pristiže decenijama, postoje i pozitivni primjeri.
Jedan od njih je grad Zenica, u kojemu su sva dječja igrališta izgrađena prema standardima Europske unije. Razlika u odnosu na stara iz vremena bivše Jugoslavije i devedesetih godina u neovisnoj Bosni i Hercegovini je evidentna.
– Kada su moja djeca bila mala, ništa nije bilo tako kvalitetno. Bilo je jednostavnije. Imali smo neke spravice i ljuljačke. Mnogo je bolje danas. Igrališta su sigurna, bez obzira što se mora obratiti pozornost na djecu bez obzira na sve, kaže stanovnica Zenice Fahira Kurbegović.
Nažalost, na igralištima diljem Bosne i Hercegovine koja su izgledom i opremljenošću daleko od standarda u zemljama Europe, sve su učestalije nesreće u kojima uglavnom stradaju djeca. Posljednji slučaj zabilježen je prošlog mjeseca u Vogošći.
Na igralištu kod Osnovne škole “Zajko Delić” došlo je do nesreće u kojoj je ozlijeđen sedmogodišnji dječak nakon što je na njega pala konstrukcija gola. On je tom prilikom zadobio frakturu lobanje, krvarenje srednjeg uha i bio je u teškom stanju.
Konstrukcija gola nažalost nije bila pričvršćena. Iz poduzeća koje održava igrališta Županiji Sarajevo su upozorili na neodgovornegrađane koji oštećuju sprave na igralištima i tako djecu dovode u opasnost. Nerijetko nestanu metalne konstrukcije, lanci, šipke, a radnici prilikom održavanja pronalaze igle i staklo….
– Stotine tisuća maraka ulažemo za sanacije oštećenja jer je nekome trebao lanac od ljuljačke, šaraf koji je u konstrukciji tobogana i slično. Sve dok ne promijenimo odnos prema dječijim igralištima i omogućimo ispravnost sprava, nažalost, svjedočit ćemo situacijama poput one u Vogošći. Navečer se okupljaju grupe i naši radnici pronalaze svakakve materijale, kaže glasnogovornica sarajevskog poduzeća Parkovi, Aldijana Hamza.
Podsjetimo, ovo nije prva ovakva nesreća. U 2015. godini na igralištu na Dobrinji stradao je 12-godišnji Salih Pačariz nakon što je na njega pala šiška od gola. Tragedija se dogodila i u Travniku prošle godine kada je na dječaka pala konstrukcija gola i to sportskoj sali.
LIND skrbi o djeci
Već izvjesno vrijeme u našoj zemlji posluje kompanija koja se bavi ispravnošću i kvalitetom rekvizita na dječjim igralištima.
LIND je prva laboratorija u Bosni i Hercegovini koja ispunjava zahtjeve standarda BAS EN ISO/IEC 17025:2018 za izvođenje mehaničkih ispitivanja namještaja i opreme za dječija igrališta.
Djeluje u Zeničkoj razvojnoj agenciji ZEDA, a nedavno je uspješno okončala treću akreditaciju, te potvrdila područje akreditacije, koje važi za period od 2021. do 2025. godine.
– Akreditirani smo za mehanička ispitivanja namještaja i opreme za dječija igrališta, a ovom trećom reakreditacijom pokrivamo područje 27 ispitnih standarda od kojih je šest standarda za opremu za dječija igrališta. Ovo je zapravo izravna podrška gospodarstvenicima, odnosno proizvođačima namještaja da razvijaju proizvode, da ih plasiraju na tržištu, te da ih izvoze u Europsku uniju, čime stiču i dodatnu vrijednost i postaju konkurentniji, ističe Alma Bečirović, rukovodilac LIND laboratorije u Agenciji ZEDA.
U Laboratoriji LIND se izvode ispitivanja namještaja za sjedenje i stolovi za kućnu uporabu, stolice i stolovi za odgojno-obrazovne ustanove, dječiji krevetići i sklopivi, dječiji krevetići za kućnu uporabu, uredski stolovi i stolice, namještaj za vanjsku uporabu – namještaj za sjedenje i stolovi za kampiranje, za kućnu i javnu uporabu, namještaj za sjedenje koji nije za kućnu uporabu, kreveti i madraci, dječije stolice za hranjenje, dječije ogradice za kućnu uporabu, kao naravno i oprema za dječija igrališta – ljuljačke, tobogani, vrteške, sprave za njihanje i prostorne mreže.
– Ne želimo ostati na postignutom jer već imamo planove da u narednom periodu područje naše akreditacije proširimo i na ispitivanja građevinske stolarije, odnosno prozora i vrata, što će biti jako bitno za naše proizvođače, koji svoje proizvode izvoze na tržište Evropske unije, naglašava Bečirović.
Računica je jasna. Svaka lokalna zajednica koja ne želi nesreće na svojim igralištima, lako može do sigurnosnih površina i rekvizita. Potrebno je samo malo novca i dobre volje.
Dnevni list