U Tomislavgradu ceste se “rehabilitiraju”? Svaka čast!

Bože moj, čudnih li svatova! Ali lako za svatove. Ovo što se može vidjeti u Tomislavgradu, teško da može igdje drugdje.

Tako se prije izvjesnog vremena na službenoj stranici Općine Tomislavgrad, pojavila vijest pod naslovom “Otvorene ponude za rehabilitaciju lokalne ceste Oplećani-Vedašić i cesta u Stepenu i Miljacki”!?


To što je naslov gramatički polupismen donekle možemo i razumjeti. No, da se, bilo gdje na svijetu, ceste “rehabilitiraju”, to do sada nismo nigdje imali prigodu pročitati. Osim u Tomislavgradu. I to na službenoj stranici lokalne (samo)uprave..
Odavno je jasno da se ne zapošljavaju sposobni nego podobni, ali ovu (ili sličnu) blamažu, teško da će si priuštiti itko tko imalo drži do svog ugleda.

Pretpostavljamo da su Buntićevi i Vukadinovi “stručnjaci” mislili na “rekonstrukciju”, iako su mogli koristiti i termin “sanaciju”. Ali ne, oni će ceste “rehabilitirati”.


Pa evo, da malo pomognemo sveprisutnoj Ines Perić koja bi, osim krađe glasova, namještanja natječaja, uhljebljivanja pripravnika “listom” odanih POM(R)AK-u, trebala malo povesti brigu i o pomanjkanju inteligencije svojih podređenih. Za Ivana Buntića je ionako prekasno.

P.S. Evo otvaramo “kladionicu” da će posao oko “rehabilitacije” navedenih cesta, dobiti tvrtka čije su ponude skuplje 50% (za “rehabilitaciju” lokalne ceste Oplećani Vedašić, u duljini od 400 metara) i 35% (za “rehabilitaciju” lokalnih cesta u naseljima Stepen i Miljacka, ukupne duljine 900 metara)!

Živi bili pa vidjeli!!!

Ines Perić na znanje:

rehabilitacija

rehabilitacija (njemački Rehabilitation, prema srednjovjekovnom latinskom rehabilitare:

1.U širem smislu, vraćanje izgubljenog ugleda (npr. znanstvena rehabilitacija, politička rehabilitacija); može se odnositi i na umrloga (posmrtna rehabilitacija).

2.U kaznenom pravu, institut materijalnoga kaznenog prava primjenom kojega se osuđenik, nakon proteka određenoga vremena, smatra neosuđivanom osobom i nakon čega je svaka uporaba podataka o njemu kao počinitelju kaznenoga djela zabranjena, a rehabilitirani građanin ima pravo nijekati prijašnju osuđivanost. Hrvatski je zakonodavac uspostavio sustav tzv. automatske (zakonske) rehabilitacije, koja nastupa protekom zakonom određenih rokova, kojih trajanje ovisi o težini osude (3 do 15 godina). Uvjet je za rehabilitaciju da osoba nije ponovno osuđena zbog novoga kaznenoga djela. Amnestijom ili pomilovanjem može biti određena prijevremena rehabilitacija.

3.U medicini, sustav postupaka osposobljavanja za što normalniji život i rad osoba kojima je sposobnost smanjena zbog bolesti, ozljede ili prirođene mane (→ invalidnost). Ona je, uz preventivu (sprječavanje) i kurativu (liječenje), treći sastavni dio zdravstvene zaštite. Rehabilitacija je jedinstven proces, ali ima tri faze: medicinska rehabilitacija obuhvaća liječenje, posebnu njegu, fizikalnu terapiju, radnu terapiju, primjenu pomagala, invalidski šport, prilagodbe u kući rehabilitanta i edukaciju; profesionalna rehabilitacija osposobljavanje je osoba za rad prilagođivanjem na dosadašnji posao ili prekvalifikacijom za neki drugi; socijalna rehabilitacija uključivanje je osoba u proizvodni ili drugi rad (s osiguranjem radnoga mjesta) te u obiteljski i društveni život. Načela su u rehabilitaciji kontinuiranost i timski interdisciplinarni rad.

Citiranje:
rehabilitacija. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 14. 9. 2022. <http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=52281>.

Stipe Vrdoljak / Insajder.media

MEDIJSKI PARTNERI PORTALA INSAJDER.MEDIA

NAŠ IZBOR