Site icon Insajder.media

TOMISLAVGRAD OBILJEŽIO 1100 GODINA OD KRUNIDBE  KRALJA TOMISLAVA: Veliko duhovno slavlje uz organizacijske propuste i neistinite tvrdnje načelnika Buntića!

Tomislavgrad je 5. srpnja 2025. godine bio domaćin svečanom euharistijskom slavlju kojim je obilježena 1100. obljetnica krunidbe prvog hrvatskog kralja, Tomislava, kao i obljetnica splitskih crkvenih sabora koji su ostavili dubok trag u crkvenoj i državnoj povijesti hrvatskog naroda. Svečanost je okupila brojne vjernike, biskupe i predstavnike redovničkih zajednica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Misu je predvodio mons. Tomo Vukšić, nadbiskup i vojni ordinarij u BiH, dok je propovijed održao mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije. U svojoj homiliji naglasio je važnost očuvanja vjere, povijesnog identiteta i jedinstva hrvatskog naroda, ističući simboliku samog mjesta održavanja, koje nosi ime prvog hrvatskog kralja.

Slavlje je započelo izvedbom svečane ulazne pjesme u izvođenju klape “Sveti Juraj” Hrvatske ratne mornarice. Među sudionicima bili su kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru, biskup Petar Palić, mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski, kao i brojni drugi biskupi i predstavnici crkvenih zajednica iz regije.

Ipak, unatoč svečanoj atmosferi i dubokom duhovnom značaju, događaj nije ispunio očekivanja kada je riječ o broju okupljenih vjernika. Jedan od ključnih razloga slabije posjećenosti bila je nedovoljna promocija događaja. Osim lokalnih portala i radijskih postaja, informiranje o velikoj obljetnici bilo je skromno i nedovoljno vidljivo široj javnosti, što je u konačnici znatno utjecalo na odaziv. Mnogi zainteresirani nisu bili pravovremeno obaviješteni ili nisu imali dovoljno informacija o organizaciji i detaljima proslave.

No, ono što je naknadno izazvalo posebno negodovanje javnosti bio je istup načelnika Ivana Buntića, koji je u izjavi za PRO TV tvrdio da se slavlju odazvalo „desetine tisuća vjernika“. Takva izjava, objavljena nakon događaja, u očitom neskladu sa stvarnim stanjem na terenu — gdje se okupilo tek nekoliko stotina ljudi — doživljena je kao besramna i prozirna laž. Umjesto da preuzme barem dio odgovornosti za slab odaziv i organizacijske propuste, u čemu je i sam imao ključnu ulogu, Buntić je pokušao zamagliti stvarnost i obmanuti javnost. Mnogi su komentirali kako bi, ako već nije pridonio boljitku organizacije, barem mogao šutjeti.

Jedna od sudionica, koja se pojavila u video prilogu, iskreno je komentirala:

„Razočaranje je što nije bilo bolje organizirano, niti na nivou župa. Ja sam se slučajno dogovorila s nekim gospođama jučer da ćemo doći ovdje. Očekivala sam događaj poput Solina ’76., Biskupije ‘78., Nina i Rima ’79. ili Marije Bistrice ’84., s pola milijuna ljudi. To je danas trebalo biti ovdje.“

Unatoč ovim izazovima, misa je protekla u dostojanstvenom i molitvenom duhu, ostavljajući dubok dojam na prisutne. Događaj je podsjetnik na bogatu povijest i duhovnost hrvatskog naroda, ali i poziv na bolje planiranje i veću angažiranost svih sudionika u budućim velikim događajima.

Tomislavgrad je tako, usprkos organizacijskim nedostacima i razočaranju zbog slabog odaziva, ostao mjesto duhovnog zajedništva i povijesnog sjećanja, potvrđujući važnost očuvanja tradicije i vjerskog identiteta u modernom dobu.

Ipak, dojam ostaje podijeljen: dok je misa nadmašila trenutak i postala pravi duhovni vrhunac, cjelokupni događaj ostaje prevaziđen u odnosu na simboliku koju je nosio. Umjesto snažne nacionalne i vjerske manifestacije koja bi ujedinila tisuće, ostala je sjena propuštene prilike – prilike da se dostojno obilježi 1100 godina hrvatske državnosti, vjere i identiteta!!!

Stipe Vrdoljak / Insajder.media

Exit mobile version