Site icon Insajder.media

Šta LNG čini tako privlačnim za EU?

EU se jako kladi na ukapljeni prirodni plin (LNG) kako bi zamijenio milione tona plina koji trenutno kupuje od svog glavnog dobavljača: Rusije, države koja je pokrenula ničim izazvanu agresiju na svog susjeda Ukrajinu.

U sklopu ambicioznog plana za jačanje energetske nezavisnosti i uskraćivanje Kremlju unosne prodaje goriva, blok ruši mjesečne rekorde u uvozu LNG-a.

Nedavni sporazum sa Sjedinjenim Državama osigurat će dodatnih 15 milijardi kubičnih metara (bcm) do kraja godine, s ciljem povećanja godišnje zalihe na 50 milijardi kubika prije 2030. godine.

Šta LNG čini tako privlačnim za EU?

LNG je plin koji je ohlađen na -162ºC da bi dosegao tekuće stanje, tačku u kojoj postaje oko 600 puta manji. To olakšava transport LNG-a u regije koje se oslanjaju na uvoz, kao što je EU, koja uvozi oko 90% svojih potreba za plinom, piše euronews.

Spremnici se otpremaju, a zatim istovaraju u lukama opremljenim specijaliziranim terminalima, gdje se tekućina zagrijava i vraća u izvorno plinovito stanje. Odatle se plin cjevovodima transportira do elektrana, tvornica i domaćinstava.

Važno je da LNG proizvode različiti dobavljači širom svijeta, uključujući SAD, Katar, Egipat, Izrael, Nigeriju i Australiju, nudeći bloku način da diverzificira svoje opskrbne lance, izbjegavajući nove ovisnosti.

S druge strane, potražnja za LNG-om je iznimno velika, s operaterima s maksimalnim kapacitetom i bogatim zemljama koje se u isto vrijeme natječu za tankere. Cijene su posljednjih mjeseci stalno rasle i očekuje se da će ostati visoke sve dok potraju poremećaji uzrokovani ratom.

U pokušaju da spriječi utrku između država članica, Evropska komisija predložila je zajedničku kupnju plina, nadovezujući se na lekcije naučene iz nabavke vakcina protiv COVID-19.

Drugi veliki nedostatak je što je postojeća LNG infrastruktura jako koncentrirana u obalnim državama u zapadnoj Evropi. Zbog toga zemlje srednje i istočne Evrope koje nemaju izlaz na more su uglavnom isključene iz mreže, situacija koja nastavlja ovisnost o ruskim plinovodima.

Što je još više zabrinjavajuće, LNG je fosilno gorivo koje zagađuje i doprinosi klimatskim promjenama. Organizacije za zaštitu okoliša naširoko su kritizirale nastojanje EU-a da poveća uvoz, koje tvrde da je strategija u suprotnosti s duhom evropskog zelenog dogovora i obavezama preuzetim Pariškim sporazumom.

“Fokus na zamjenu jednog izvora prljavog goriva s drugim nastavlja financirati uništavanje okoliša i kršenje ljudskih prava, a fosilni plin će se zadržati u desetljećima koja dolaze”, rekla je Silvia Pastorelli, aktivistica za klimatske promjene u Greenpeaceu EU.

Insajder.Media

Exit mobile version