Do dana Izbora, 02.10.2022. godine, Krešimir Tabak će biti zastupnik u Skupštini HBŽ-a. Pošto se profesor ponovo kandidirao ispred stranke Hrvatska zvona za županijsku Skupštinu, na kojoj je i nositelj liste, postavlja se pitanje koliko je nužno da gosp. Tabak ponovno završi u zastupničkim klupama?
Pored svih politički aktera koji svoj posao rade savjesno ili manje savjesno, kod prof. Tabaka je posebnost to što živi u Mostaru, a pored toga radi i drugi posao, kojem se sigurno mnogo više predaje nego zastupničkom mandatu u HBŽ-u.
Da podsjetimo. Javni politički angažman prof. Tabaka počeo je prije 4 godine u izbornoj 2018. godini, kada je počela javno djelovati udruga Hrvatska zvona kojoj je Krešimir Tabak suosnivač. Na početku svog rada „Zvona“ su agresivno krenula sa napadima na vodeće predstavnike hrvatskog naroda u BiH, optužujući ih za izdaju i nerad, pri tome obećavajući tektonske promjene svojim političkim djelovanjem.
Krešimir Tabak se pored toga redovno naslikavao sa hrvatskim veličinama kao što su gen. Željko Glasnović, Dario Kordić i gen. Mijo Jelić, te je javno iznosio da ima njihovu potporu. A upravo “klan”” kojem pripada Tabak je za “Judine škude” još u vrijeme Domovinskog rata generala Glasnovića “minirao” gdje, i kada je mogao. Uostalom, dok je Glasnović sa momcima iz Brigade Kralj Tomislav,ratovao diljem dijelova BiH koje su bile u zoni odgovornosti ZP Tomislavgrad (Livno, Tomislavgrad, Ukoplje, Konjic, Jablanica,…), samoprozvani “Zvonari” su pisali pjesmuljke i “dizali moral” vojsci. Znamo i kako. Iz udobnih fotelja u Tomislavgradu.
Na Izborima 2018. godine, sa liste HRS-a (stranke koja je po nalogu nekadašnjeg udbaša, kasnije SIS-ovca, pa HIS-ovca, a u novije vrijeme povijesničara Ive Lučića brutalno pokrala generala Glasnovića na izborima za Sabor RH) na kojoj je bio neovisni kandidat, Tabak je ušao u Skupštinu HBŽ. Za Vladu Ivana Vukadina digao je ruku 2020. godine., a Gordana Nakić iz „Zvona“ postala je ministrica obrazovanja, kulture i športa u HBŽ.
Unatoč najavama da će „Zvona“ biti korektiv vladajućima, glas Krešimira Tabak se uglavnom čuo na način da je kritizirao oporbu. Jako “vjerodostojno”.
Nekad je Tabak najoštrije kritizirao hrvatsku politiku, zbog prodaje hrvatskih interesa, a sam je digao ruku “izbjegličku” Vladu HBŽ u kojoj je isti broj hrvatskih ministara kao i druga dva naroda (4:4), dok je trenutni omjer u Skupštini 19 Hrvata naspram 6 članova iz druga dva naroda.
Od branjenja hrvatskog interesa, korektiva i principijelnosti na koju se pozivao Tabak, ni traga ni glasa?
Predizborna kampanja s kojom Tabak ponovno želi ući u Skupštinu HBŽ-a nije se mnogo mijenjala. Pošto su „Zvona“ vjerojatno izgubila kontakt sa Darijom Kordićem, Željkom Glasnovićem i Mijom Jelićem, ako su uopće nekad i imali nešto značajnije, okrenuli su malo ploču . Tako su „Zvona“ već u travnju prošle godine podnijela zahtjev da se u Tomislavgradu dodijeli ulica pokojnom doministru Jozi Leotaru. Kako ništa nije poduzeto od strane službenika, „Zvona“ su u siječnju ove godine tražili očitovanje od mjerodavnih. Očito im se žurilo da se ulica ili trg pokojnom dodijeli još prije Izbora. U ovom slučaju nisu predložili određenu ulicu i prije toga kontaktirali mještane ili odradili neke druge potrebne predradnje. Samo su šturo predali zahtjev OV Tomislavgrad, što ukazuje na čisti populizam i surovu predizbornu kampanju u kojoj se i mrtvi koriste.
Koji je stvarni smisao Hrvatskih zvona?
Hrvatska Zvona se predstavljaju kao udruga građana koja štite braniteljsku populaciju, Domovinski rat, obitelj, kršćanske vrijednosti, zalažu se za mir, povratak odseljenih, očuvanje hrvatske baštine i još mnogo drugo, a pri tome ne spominju svoj politički angažman. Normalno su ove dvije djelatnosti nespojive, pa se postavlja opravdano pitanje: jeli ovo humanitarno- nacionalni cirkus samo fora da se dođe do zastupničkih mandata?
Kako je financijski prošao Krešimir Tabak?
Tabak je svoj mandat u Skupštini profesionalizirao, što znači da u HBŽ-u prima punu plaću, koja sa dodacima iznosi u prosjeku oko 3.500 KM (netto), a brutto je koštao građane HBŽ-a oko 6.000 KM mjesečno. Kad se ovo pomnoži sa 4 godine (ne)rada, dođe se do”respektabilnog” iznosa od skoro 300.000 KM! I sve to za 17 dana efektivnoga rada, koliko je ukupno održano sjednica Skupštine. Na ovaj iznos, naravno, naravno, “legne” i profesorski honorar mostarskog sveučilišta, tako da Tanab živi kao grof, a radi malo, ili ništa.
Jadnostavno rečeno, zahvaljujući mandatu u Skupštini HBŽ-a, Tabak je pošteno omastio bradu. I svoju “umjetničku frizuricu”. A za riječ se u cijelom mandatu javio svega 4 (četiri)puta.
Može li si HBŽ priuštiti ovakav luksuz?
Prema svim pokazateljima narod u HBŽ-u živi najteže u cijeloj BiH, pogotovo kad bi se oduzeo faktor financijskih injekcija iseljenika i inozemnih mirovina, koji koliko toliko ublaže sve nedaće.
HBŽ je puna problema i neriješenih stvari. Pred ovim narodom su veliki izazovi i zadaće, kojima se treba posvetiti punim kapacitetom. Od demografske i gospodarske problematike, carinskim režimom sa RH, virusom COVID 19, isporuke drva,…! Moglo bi se reći da nema društveno-političke situacije koja nije u kolapsu.
Stoga su nam potrebni aktivni politički akteri, koji će biti uz svoj narod, a ne vikend zastupnici kao Tabak.
Jeli Vukadin upleten u priču oko Zvona?
Potpuno je jasno da se upravo Ivan Vukadin najviše okoristio od priče “Zvona”, jer mu služe bez pogovora. Policijskim žargonom kazano: Motiv postoji!
Tragikomično je da “udruga”, čije je sjedište u Širokom Brijegu, politički djeluje (i trguje, što masno naplaćuje”), samo u HBŽ.
Vukadin je u svojoj Vladi rezervirao mjesto za „Zvona“ , a oni mu daju bezuvjetnu potporu od kad je na čelu HBŽ. I onda kad koncesije dijeli “šakom i kapom”, a sve zbog osobnog interesa a na štetu žitelja u HBŽ. No, Vukadin jako dobro zna da je predmet međunarodnih istraga, tako da je i Tabak potecijalni svjedok u budućim sudskim procesima.
Uzgred rečeno, prvi čovjek (!?) „Zvona“ Marko Tokić odavno radi (predmez se zove “Prodaja magle”) na Sveučilištu u Mostaru. Nimalo slučajno, u istu instituciju upravo on je”utrpao” svoje miljenike Krešimira Tabaka, Ivicu Musića, Matu Buntića (brata od načelnika Tomislavgrada), i kao “šlag na tortu”, Ivana Vukadina.
U kaljuži koja se zove BiH politika, sve je moguće, ali jedno je sigurno, glas „Zvonima“ je siguran glas za Ivana Vukadina i njegovu platformašku vlast u HBŽ.
Zaključak
Danas možemo sa sigurnošću reći da profesor Tabak nije bio ono što je najavljivao, a to je biti korektiv vladajućima. Umjesto toga je podanički pognuo glavu,i prešućivanjem “blagoslovio” sve probleme, nepravde, nepravilnosti i kriminal u HBŽ, držeći se parole „Vlast je slast“.
A zbog svoje fizičke odsutnosti, može se reći da ovaj narod nije ozbiljno niti doživljavao.
Krešimiru Tabaku i njegovom političkom mentoru Marku Tokiću sigurno bi dobro došle još četiri godine na grbači HBŽ-a, a zauzvrat obaveze i odgovornosti su nikakvi.
Vidimo da Tokića i slične koji su u Domovinskog rata bili “Podrum bojna”, javno na svom Facebook frofilu podupire i naša “moralna vertikala” Ivan Baćak. O njegovom liku i (ne)djelu ćemo opširnije u idućim danima.
Jeli ovoj megalomanskoj i kriminaliziranoj ekipi “odzvonilo”, ili će još četiri godine ispijati kavice oko Rondoa u Mostaru, o trošku naroda iz HBŽ-a i u društvu udbašije iz Hercegovine?
Neka narod odluči! Ali na poštenim i fer izborima. A takvi, 2018.godine, definitivno nisu bili!!!
Stipe Vrdoljak / Insajder.media
[…] Stipe Vrdoljak / Insajder.media […]