Site icon Insajder.media

Dok se vlasti hvale većim prikupljanjem poreza, građani štede i na komadu kruha!

Inflacija u Bosni i Hercegovini traje već više od godinu dana jer su u tom razdoblju cijene ‘skakale’ iz mjeseca i mjesec.

Očekivano, sve je ‘eksplodiralo’ tijekom 2022. godine pa se rizik od siromaštva povećava iz dana u dan za veliki broj naših žitelja. Dovoljno je samo pogledati podatke za travanj – ukupni indeks (CPI) 17,0 posto (13,6 posto u ožujku, 10,3 veljači), indeks hrane 31 posto (23 posto u ožujku, 19,5% veljači), struja, plin i ostali energenti 22,3 posto (20,1 posto u ožujku, 17,8 posto u veljači) u odnosu na baznu godinu, piše Dnevni.ba.

Reakcija vlasti na sve ovo gotovo je nikakva, mjera ili nema ili ako i ima uvelike su nedovoljne i zakašnjele pa smo i po tome jedina europska država koja čeka da joj rješenje problema padne s neba. Istovremeno, država je već od poreza prikupila gotovo milijardu maraka više u prva četiri mjeseca ove godine i time se hvale iz dana u dan.

Da nije žalosno bilo bi smješno da se vlasti hvale većim prikupljanjem poreza što nije rezultat ekonomskih kretanja nego galopirajuće inflacije dok dobar dio žitelja sve više i više štedi i na hrani.

Hrana i gorivo

A kako je to istina vidi se i na statističkim podacima. Tako je u BiH tijekom ožujka i travnja došlo do pada u prometu trgovine na malo, a što se posebno odrazilo na promet prehrambenih proizvoda i motornih goriva, a koji su i najviše poskupjeli.

Ukupan desezonirani promet trgovine na malo u našoj zemljiu travnju 2022. zabilježio je pad prometa od 1,0 posto u odnosu na ožujak 2022. Ovom padu najviše je doprinio pad prometa u trgovini prehrambenim proizvodima (hranom, pićem i duhanskim proizvodima) u iznosu od 2,2 posto, dok je u trgovini neprehrambenim proizvodima ostvaren rast prometa u iznosu od 1,4 posto.

Promet prehrambenim proizvodima bilježio je rast u prva tri mjeseca ove godine, ali je u nespecijaliziranim trgovinama u ožujku imao pad od -1,6 posto, a u travnju – 1,4 posto, dok je u specijaliziranim trgovinama pad u travnju bio – 9,8 posto, nakon rasta u ožujku od 3,1 posto.

Manji promet evidentiran je i u trgovini na malo motornim gorivima. Podaci Agencije za statistiku govore da je na mjesečnoj razini u ožujku registriran pad od -6,3 posto, a u travnju od -5,5 posto. Posljednji podaci govore da je na razini BiH u travnju zabilježena inflacija od 13,2 posto, pri čemu je najveći prosječni rast cijena na godišnjojrazini zabilježen kod hrane i bezalkoholnih pića od 20,6 posto i usluga prijevoza od 28,9 posto.

U ostalim područjima u trgovini na malo bilježi se rast, a on je posebno izražen kod informacijsko-komunikacijske opreme u specijaliziranim trgovinama iznosio je 8,3 posto u ožujku i 16,9 posto u travnju.

Proračunski domoljubi

S obzirom kako se nažalost ne nazire kraj ruske agresije na Ukrajinu i ‘divljanje’ cijena, pa čak i vrlo moguća nestašica hrane, stvari se u ovoj godinu mogu kretati samo na gore.

Međutim, domaćim vlastima i dalje su najvažnije sitne igrice i pojedinačni i stranački interesi i pobjeda na izborima pod svaku cijenu. Obećavanje novca podobnima, uhljebljivanje ‘partijskih poslušnika’, rodbine i prijatelja po ‘državnim jaslama’, zastrašivanja, stvaranje podjela i dalje su omiljene discipline bh. političkih (kvazi)elita.

Shodno tome, očekivati je da se i dalje bore jedino i isključivo za svoje fotelje i proračun, a za narode i žitelje ostavljaju pučke kuhinje i kontejnere.

Dnevni.ba

Exit mobile version