Hrvatski predsjednik Zoran Milanović upozorio je ovih dana da bi Hrvatska mogla zapriječiti europski put Srbiji, zbog bezobraznog i nedobronamjernog podizanja optužnica protiv hrvatskih pilota, ali i mogućeg progona generala Pavla Miljavca i Davora Domazeta Loše, međutim priznao je kako to vjerojatno ne bi polučilo željeni efekat. Naime, tvrdi Milanović, stoga što Srbija, odnosno Vučićev režim, i ne želi u EU.
Antieuropska histerija
Sve donedavno bošnjačke desne i lijeve elite i intelektualna zajednica su posprdno oslovljavali čelnika HDZ-a BiH Dragana Čovića “promicateljem europskih vrijednosti”, istodobno pripisujući sebi zasluge za “iskrenu” opredijeljenost Sarajeva za članstvo u europskoj obitelji.
Uvjeravali su domaću i međunarodnu stvarnost kako Čović i Dodik zagovaraju antieuropske i anticivilizacijske standarde dok sarajevske stranke promiču ortodoksne europske vrijednosti s konceptom građanske države kao vrhunskim dostignućem demokratske Europe.
Danas je situacija posve suprotna od tih floskula. Ključne političke stranke tog naroda vode antieuropsku histeriju, čak zagovaraju i gašenje OHR-a, odbijaju sve češće pomoć Zapada i sve upadljivije pokazuju empatije prema Turskoj, Iranu i Rusiji, sve redom državama istočno od BiH.
Iako mnogi tvrde da budućnost BiH zavisi od podrške Zapada, ugledni intelektualac, akademik Žarko Papić zabrinuto ukazuje na dramatičan fenomen i potvrđuje da je zaokret probosanske politike naspram EU i SAD očigledan, a neprijatelja pravi i od Visokog predstavnika Christiana Schimdta.
– Bit ću izravan. Najviše me brine to što bošnjačka politička elita odbija Zapad, a okreće se ka Istoku. Mora se govoriti otvoreno. Da li netko vidi da su Rusija i Iran u strateškom savezu u posljednjih mjesec i pol?! Nemoguće je izbjeći dojam da se napušta zapadna, europska orijentacija, smatra Papić.
Eto i Erdogana
Turski predsjednik Erdogan uskoro dolazi u “begovat” Bakira Izetbegovića u snažnoj namjeri da mu pomogne u borbi protiv kandidata oporbe Denisa Bećirovića za poziciju bošnjačkog člana državnog Predsjendištva.
Za sada Bećirović ne progovara ništa, a kamoli da nudi jasan otklon, oko očiglednog miješanja iz Ankare u naše izbore. Jedan od čelnika oporbe Elmedin Konaković tvrdi da bi, da je član Predsjedništva Denis Bećirović, za razliku od Šefika Džaferovića vodio intenzivne debate sa šefovima EU, međutim zatajio je zabrinjavajuću činjenicu da se Bećirović kalkulanstki ponaša oko sve goropadnijega okretanja bošnjačkih elita prema Turskoj i Rusiji i jačanjju netrpeljivosti prema Schmidtu, dakle Europi.
I Denis Bećirović, cijela oporba, ali i SDA, i dalje jašu na nekom konceptu građanske države pri čemu se negira ustavni princip konstitutivnosti u BiH.
-BiH je država s tri konstitutivna naroda, pa upravo zbog toga ne može biti ista kao neke europske zemlje. Na to je krenulo ponovno negiranje konstitutivnosti naučnofantastičnim tezama punim neznanja i arogancije da je konstitutivnost uveo Milošević. To je izvan pameti jer, ako se netko zalagao za princip „jedan čovjek – jedan glas“, to je bio Milošević, jer je znao da je Srba najviše i on će dovijeka biti na vlasti, znanstveno pojašnjava dr.Žarko Papić.
Dodaje kako Visoki predstavnik Christian Schmidt upravo pokušava osigurati pozitivnu diskriminaciju za manjinu, što je svojstvo građanskog društva u Europi, da bi se osigurala politička ravnopravnost. U ovom slučaju, riječ je o Hrvatima. S bošnjačke strane se odbija i razgovarati o tome.
Odnosi
Aktualni član Predsjedništva BiH Željko Komšić najavio je kako će se u slučaju da na listopadskim izborima dobije još jedan mandat u državnom vrhu dosljedno zalagati za uspostavu građanske države po načelu jedan čovjek-jedan glas, što je velikosrpski izum balkanskog kasapina Slobodana Miloševića.
Komšićeva je glavna predizborna poruka kako je potrebno dosljedno provesti pet presuda Europskog suda za ljudska prava i na tom temelju izboriti građansku državu uspostavljenu na načelu jedan čovjek, jedan glas.
-Svjesni smo da do ostvarenja tog sna ne može doći preko noći, ali nikada nećemo odustati od njega, ne skriva svoje težnje mlađi Komšić.
Ako je dakle, Bakir Izetbegović neskriveni promotor Erdoganovih vrijednosti, onda su Denis Bećirović i Željko Komšić pristaše Miloševićevog hegemonističkog principa ”jedan čovjek, jedan glas”. Na pogubnost toga gaženja ustavnih prava nejakih naroda upozorio je Bošnjake i omraženi Milorad Dodik ustvrdivši da je pohlepa Slobodana Miloševića dovela do raspada bivše države i debelo koštala Srbe kao najbrojnijeg naroda.
Zagovornici građanske države Bećirović i Komšić se za sada u kampanji međusobno drže na distanci. Za mnoge ljevičare i pristaše oporbenog kandidata je uočljiv problem da je Bećirović opsjednut samo Izetbegovićem, dok apsolutno ignorira pojavu Željka Komšića.
-Osim što je to paradoks i politički nonsens, to je vrlo indikativno i sumnjivo ponašanje. Zar Bećirović misli da treba jurišati na glasačko tijelo koje je tradicionalno sklono Izetbegovićima i koje uvijek podržavalo bošnjačke nacionaliste, a prepustiti Komšiću prograđanski orijentirane mase sklone ljevici?!, ukazuje na politički razvrat jedan sarajevski analitičar.
Šef SDA Bakir Izetbegović je od građanskih stranaka preoteo konept građanske države i te mu stranke dođu samo kao neki sporedni sekudanti i politički jamci. Miloševićev izum u praksi je podređen u odnosu na Erdoganov nacionalistički model kojeg gura SDA, jednako kao i Denis Bećirović u odnosu na Bakira Izetbegovića. Parlamentarni izbori će to vjerojatno i ovjeriti.
Insajder.media